2009 m. lapkričio 18 d., trečiadienis

Kūrybingumo mankšta

Tikriausiai nesuklysiu, jei pasakysiu, kad kūrybingi žmonės dažniausiai yra pranašesni, ir visai nesvarbu kokioje srityje jie dirba. Inovacijos ir originalios idėjos, jeigu jos sėkmingai įgyvendintos, ne vienam žmogui sukrovė turtus, atnešė pasaulinę šlovę, kompanijas išveda į lyderių pozicijas. Visų įmonių vadovai norėtų, kad jų darbuotojai būtų kūrybingi. Pažangiausios įmonės investuoja dideles pinigų sumas į darbuotojų ugdymą, sukuria palankią kūrybiniam mąstymui aplinką. Pažiūrėkite kaip atrodo Google ofisas Ciuriche. Žaisminga aplinka skatina darbuotojus atsipalaiduoti, o psichologai įrodė, kad žaidžiant gimsta geriausios idėjos.
Vyrauja nuomonės, kad vieni žmonės turi kūrybingumo talentą, kitiems gamta šios „dovanos“ nesuteikė. Jau nemažai laiko domiuosi kūrybinio mastymo metodais ir technikomis, ir sužinojau daug įdomių faktų. Štai tik kelį iš jų:

  • Visi vaikai gimsta kūrybingais.
  • Vaikai mokosi žaisdami. Žaidimai lavina vaizduotę.
  • Per pirmus 4 gyvenimo metus vaikai praranda 50% kūrybingumo.
  • Su amžiumi, žmonės įgauna daugiau patirties, o patirtis formuoja jų nuostatas. Kuo daugiau žmogus vadovaujasi nuostatomis, tuo mažiau žmogus pasitiki inovacijom, tuo mažesnis jo kūrybinis potencialas.

Bet yra ir geros naujienos - žmogaus kūrybinis potencialas niekur nedingsta. Jį galima ištreniruoti kaip raumenį. Yra daug pratimų ir technikų, kaip skatinti vaizduotę, generuoti naujas idėjas ir kurti. Pradžiai užtenka sugalvoti gerai žinomų daiktų nestandartinius panaudojimo būdus. Pvz. Pasirinkite bet kurį įprastą daiktą, ir sugalvokite mažiausiai 10 visiškai nestandartinių jo panaudojimo būdų. Jeigu šis pratimas jums pasirodė lengvas, sugalvokite 20 nestandartinių daikto panaudojimo būdų. Jeigu šią užduotį atliksite su draugais, pastebėsite, kad pirmos jūsų idėjos bus panašios. Realiame gyvenime jeigu surandate problemai 2-3 sprendimus ir sustojate, tikėtina, kad jūsų konkurentai sugalvojo tuos pačius sprendimus. Kuo daugiau idėjų sugeneruojate, tuo jos bus originalesnės. Atlikdami šį pratimą kiekvieną dieną visą mėnesį, pastebėsite, kad kitose srityse lengviau surasite originalius sprendimus, kurie bus efektyvesni, negu anksčiau ir taip įgysite konkurencinį pranašumą.
Kaip fotografui, man irgi įdomu kurti naujas kompozicijas, ieškoti įdomių kadrų. Kuriant meno kūrinį, naują produktą ar sprendimą problemai kūrybinis procesas yra toks pat. Vienas iš mano „mąstymo“ raumens treniravimo pratimų yra teminiai fotografijos konkursai. Aš ieškau konkursų, kurių temos man pasirodo įdomios ir pradedu galvoti, kaip galėčiau atskleisti šią temą. Tai ne tik lavina vaizduotę, bet ir padeda išbandyti ir įsisavinti naujas fotografavimo technikas. Paskutinis toks konkursas vyko forume Miestai ir architektūra, kurio tema buvo „Tamsa“. Specialiai šiai temai sukūriau dvi kompozicijas, kuriuos užėmė I ir III vietas:
„Ilgas kelias į šviesą“



ir "Nuspalvinti tamsą"

Kūrybinio mąstymo technikos yra viena iš mane stipriai dominančių sričių, ir ateityje būtinai pasidalinsiu kitomis idėjų generavimo technikomis.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą